Trofeum Smoka Wawelskiego 08 – 09.01.2016

Stolica Małopolski już po raz czwarty powitała młodych szermierzy z całego kontynentu i nie tylko, gdyż w charakterze towarzyskim w zawodach wystartowali szpadziści z Australii i Malezji, którzy walczyli o Trofeum Smoka Wawelskiego oraz oczywiście punkty w rankingu EFC. Tym razem plansze szermiercze zostały rozłożone w Centrum Rozwoju Com Com Zone przy ul. Ptaszyckiego.

Już w piątek 8 stycznia na planszach tych stanęło 203 chłopców, w tym najliczniejsza reprezentacja polskich szpadzistów, których w Krakowie pojawiło się aż 64. W gronie najlepszych 64 zawodników znalazło się dwóch reprezentantów Małopolski, którzy jednak odpadli w dalszej fazie rozgrywek zajmując kolejno 38 miejsce – Jakub Adamowicz z nowohuckiego Zerwikaptura oraz 49 pozycję Aleksander Siudak reprezentujący gospodarzy czyli Krakowski Klub Szermierzy. W finałowej ósemce znalazło się dwóch reprezentantów Polski, jednak żadnemu z nich nie udało się stanąć na podium. Reprezentant Sokoła Mielec Wojciech Lubieniecki zajął miejsce 5, zaś Robert Szajthauer z Górnika Radlin zakończył turniej na ósmej pozycji. Trofeum Smoka Wawelskiego zdobył szpadzista z Czech Jakub Jurka wyprzedzając Marco Bikenmaiera (Niemcy) oraz Artura Philippe z Francji i swojego rodaka Ondreja Stranda.

Dzień drugi, to starcia dziewcząt, których do Com Com Zone przybyło nieco mniej bo 158 z 19 krajów. W finałowej ósemce tym razem niestety zabrakło Polek, jednak aż 4 z nich znalazły się tuż poza nią: Katarzyna Knapik – 11, Julia Falińska – 12, Julia Kyrcz – 13 oraz Aleksandra Pernach – 14. Najlepszą z Małopolanek okazałą się reprezentantka Grass Hoppera Kalwaria Zebrzydowska Karolina Biela. W finale tej kategorii spotkały się dwie reprezentantki Francji Aliya Bayram oraz Lola Lucani, obie uprzednio wyeliminowały w pojedynkach półfinałowych Ukrainkę Katerinę Chorniy oraz Czeszkę Annę Coufalową. Turniej zwyciężyła Aliya Bayram, która pokonała w finale swoją rodaczkę dość gładko 15:7.