Nasz zespół
Kamil Wrona
Dyrektor
Wieloletni zawodnik Krakowskiego Klubu Szermierzy, multimedalista Mistrzostw Polski i były reprezentant kadry narodowej w szpadzie.
Z KKS-em związany od 2001, gdy jako uczeń szkoły podstawowej dołączył do najmłodszej grupy treningowej w naszej dawnej siedzibie przy ulicy Kościuszki. Od tamtej pory nieprzerwanie aktywnie, w różnych rolach, uczestniczy w życiu Klubu.
Zbigniew Ryczek
Trener koordynator
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie, kierunek Nauczyciel Wychowania Fizycznego. Tytuł Trenera szermierki uzyskał kończąc studia podyplomowe na Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach. Na co dzień pracuje jako Starszy Wykładowca w Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie. W latach ’80 był instruktorem w KS Cracovii, później w klubie AZS AWF Kraków, a od lutego 2016 roku Trener zawodników Krakowskiego Klubu Szermierzy. W latach 2007- 2011 zajmował stanowisko Asystenta Trenera w Polskim Związku Szermierczy, gdzie szkolił zawodników kadry narodowej w szpadzie mężczyzn. W 2011 roku odbył Staż Trenerski w Budapeszcie. Po za tytułem Trenera I klasy w szermierce jest również Instruktorem Sportu w narciarstwie Alpejskim, Trenerem II klasy Koszykówki, Instruktorem Gimnastyki oraz Instruktorem Piłki Nożnej. W swoich zawodnikach potrafi obudzić ciekawość i zapał do tego sportu, nic zatem dziwnego, że jego podopieczni odnoszą sukcesy. najmłodszej grupy treningowej w naszej dawnej siedzibie przy ulicy Kościuszki. Od tamtej pory nieprzerwanie aktywnie, w różnych rolach, uczestniczy w życiu Klubu.
Łukasz Międzik
Trener
Przygodę z szermierką rozpoczął jeszcze w szkole podstawowej, przez lata trenował i zdobywał tytuły mistrzowskie w barwach Krakowskiego Klubu Szermierzy. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego. Pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej w Kornatce. Nie poprzestaje jednak tylko na pracy w oświacie. Instruktor szermierki a także piłki siatkowej i pływania. Wyznaje ideę stałego podnoszenia poprzeczki w związku z czym bierze udział w różnych kursach doszkalających. Przez lata związany z Krakowskim Klubem Szermierzy dziś trenuje i szkoli najmłodszych adeptów szermierki.
Jakub Międzik
Instruktor
Od najmłodszych lat trenował razem z bratem zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Absolwent Akademii Pedagogicznej. Obecnie jest instruktorem szermierki i pomaga w szkoleniu kolejnych pokoleń zawodników. Techniczne uzdolnienie pozwala mu także na zajmowanie się konserwowaniem oraz naprawą sprzętu szermierczego co czyni go ważnym członkiem zespołu Krakowskiego Klubu Szermierzy.
Historia
Najważniejszą datą dla Krakowskiego Klubu Szermierzy jest 4 marca 1910 roku, kiedy to oficjalnie został powołany do życia, jako jeden z pierwszych klubów sportowych w Polsce. Głównymi animatorami powstania KKS Kraków byli: artysta malarz i fechmistrz-amator Konrad Winkler, prawnik dr Tadeusz Wołkowicki oraz lekarz i profesor gimnazjum dr Jan Bielawski. Pół roku później, w październiku 1910 roku, zatrudniono fechmistrza wojskowego Antoniego Bąkowskiego, który prowadził zajęcia do rozpoczęcia I Wojny Światowej. Zawirowania okresu wojennego doprowadziły do przerwy działalności klubu, jednak ten kilkuletni okres pracy wydał świetne owoce czego dowodem jest skład ekipy szermierczej na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 1924 roku- wszyscy reprezentanci wywodzili się z Krakowskiego Klubu Szermierzy.
Po I Wojnie Światowej i powstaniu niepodległego Państwa Polskiego Kraków obok Lwowa, Warszawy i Poznania stał się najsilniejszym ośrodkiem szermierczym w kraju. Mimo głębokiego kryzysu gospodarczego na przełomie lat 20. i 30., a także narastających niepokojów politycznych polska szermierka rozwijała się bardzo dobrze, tak w środowisku cywilnym, jak i wojskowym, czego dowodem są medale olimpijskie i mistrzostw świata a zdobyli je między innymi wychowankowie Krakowskiego Klubu Szermierzy, tacy jak dr Adam Papee, Aleksander Małecki i Jerzy Zabielski.
Okres po II Wojnie Światowej był trudny i burzliwy, entuzjaści szermierki w Krakowie długo szukali swego miejsca często zmieniając barwy klubowe. Dopiero po odwilży w 1957 roku, możliwy stał się powrót do historycznej nazwy, co nastąpiło w dniu 3 marca z inicjatywy m.in. Marii i Stanisława Sołtanów, dr Józefa Wodnieckiego, dr Bolesława Czyżowskiego oraz Tadeusza Friedricha. Powstał samodzielny Krakowski Klub Szermierzy, którego działalność trwa nieprzerwanie do dzisiaj.
Na kartach historii Krakowski Klub Szermierzy zapisał się licznymi sukcesami na krajowej i międzynarodowej arenie sportowej. Zawodnicy KKS Kraków walczyli i zwyciężali między innymi na Olimpiadach i Mistrzostwach Świata, a także licznych zawodach krajowych. Takie nazwiska jak: Maria i Stanisław Pereświt-Sołtanowie, Wojciech Zabłocki, Wiesław Glos, Zbigniew Przeździecki, Zbigniew Czajkowski, Leszek Suski, Ryszard, Wanda i Marek Rutkowscy są do dziś szeroko znane w środowisku szermierczym.
Niektóre przemiany po 1989 r., doprowadziły w połowie lat 90-tych do kryzysu w Krakowskim Klubie Szermierzy. Niepewność co do losów siedziby i sytuacji finansowej klubu spowodowały odejście wielu zawodników i trenerów. Z początkiem 2000 roku w klubie było zaledwie 5 czynnych członków! Energiczne działania kolejnych Zarządów, powołanie Sekcji Szermierczej Osób Niepełnosprawnych oraz Sekcji Szermierki Japońskiej, Kendo, a przede wszystkim wytrwała praca z dziećmi i młodzieżą dały efekty w postaci znacznego rozwoju.
Obecnie zajęcia prowadzone są w sali gimnastycznej przy ul. B. Czerwieńskiego 16 w Krakowie, a klub liczy blisko 100 członków. Trenerami odpowiedzialnymi za sukcesy zawodników są między innymi Zbigniew Ryczek, Łukasz Międzik, Jakub Pazera, Jakub Międzik. Intensywne treningi młodych zawodników odbywają się pięć razy w tygodniu.
Krakowski Klub Szermierzy to jeden z najstarszych i najbardziej utytułowanych klubów szermierczych w Polsce. Pomimo różnych zmian i zawirowań historycznych została zachowana ciągłość przekazywania wiedzy o szermierce oraz uczciwości i etyce, tak na planszy szermierczej, jak i poza nią, co było i jest tradycją Klubu.
Statut
Statut Krakowskiego Klubu Szermierzy dostępny jest do pobrania w formacie PDF pod poniższym przyciskiem.
Standardy Ochrony Małoletnich
Dokument zawierający zapisy dotyczące Standardów Ochrony Małoletnich w Krakowskim Klubie Szermierzy dostępny jest do pobrania w formacie PDF pod poniższym przyciskiem.