Sekcję najczęściej zadawanych pytań będziemy wciąż uzupełniać, aby ułatwić dostęp do informacji na temat Klubu i jak najdokładniej przybliżyć organizacyjne i techniczne kwestie związane z treningiem szermierczym.

Ile razy w tygodniu odbywają się treningi?

Treningi każdej z grup odbywają się kilka razy w tygodniu, zgodnie z harmonogramem widocznym w zakładce 'grafik zajęć’, przy czym częstotliwość uczestnictwa zależy w pełni od Państwa. Nie wymagamy deklaracji dotyczącej wyboru konkretnych dni, ani też zgłaszania z wyprzedzeniem nieobecności lub obecności na danych zajęciach. W tej kwestii pozostawiamy Państwu możliwość kreowania kalendarza zajęć  w miarę chęci i możliwości, przy czym w razie chęci skonsultowania planów z trenerami, pozostają oni do Państwa dyspozycji.

Czy miesięczna opłata zależy od obecności?

Nie, składka członkowska jest stała i uprawnia ona do udziału w każdym treningu danej grupy. Częstotliwość treningów zależy od Państwa preferencji, jednak nie wpływa ona na kwotę opłaty związanej z członkostwem.

Z jakimi formalnościami wiąże się zapis do klubu?

W przypadku zdecydowania się po treningu próbnym na stałe uczestnictwo w zajęciach, należy dostarczyć do sekretariatu wypełnioną deklaracje członkowską. Występuje ona w dwóch wariantach – dla dzieci oraz dla osób pełnoletnich. Są one dostępne w klubie lub też można pobrać je poniżej. 
Deklaracja, dorośli – pobierz
Deklaracja, dzieci – pobierz

Czy w wakacje odbywają się treningi?

Tak, harmonogram wakacyjnych zajęć nieznacznie różni się od kalendarza treningów w sezonie, aczkolwiek zajęcia odbywają się i zachęcamy wszystkich klubowiczów do aktywnego w nich udziału.

Czy składka członkowska jest płatna w wakacje?

Tak, składki ustalone są celem utrzymania klubu w działaniu całorocznie. Jednocześnie wartym zaznaczenia jest fakt odbywania się zajęć również w okresie wakacyjnym,

Jaki jest koszt sprzętu szermierczego?

Poniżej prezentujemy listę wszystkich elementów potrzebnych, by prowadzić walkę w szermierce sportowej, wraz z przybliżonym kosztem ich bazowych wersji. Wiele z wymienionych posiada wersję prawo-, bądź leworęczną. Porządek listy wskazuje najczęstszą kolejność zakupów przy kompletowaniu sprzętu, aczkolwiek budowę własnego zestawu można planować dowolnie.

Sprzęt ochrony osobistej
• Maska – 330zł
• Rękawica – 100zł
• Skarpety szermiercze – 40zł
• Plastron – 120zł
• Ochraniacz żeński, tzw. ‘plastik’ – 120zł
• Bluza – 300zł
• Spodnie – 230zł
Broń
• Przewód osobisty szpadowy – 80zł
• Szpada – 420zł
Elementy składowe szpady elektrycznej:
o Klinga
o Naciąg
o Punta
o Kosz
o Podkładka
o Rączka
o Gniazdo
o Śruba sześciokątna wraz z podkładka sprężynującą
Wyposażenie dodatkowe
• Torba szermiercza – 350zł
Nieodzowny towarzysz wyjazdów na zawody i obozy. Tzw. jamnik pomieści cały niezbędny sprzęt i sporo dodatkowych elementów.
• Buty szermiercze – 260zł
Nie są wymagane. W tej roli doskonale sprawdza się także buty do squasha, piłki ręcznej i innych sportów halowych.

Gdzie można kupić sprzęt szermierczy?

W Polsce działają oficjalne sklepy wielu producentów sprzętu szermierczego. W większości to sklepy internetowe, przykłady których podamy niżej, aczkolwiek w Krakowie mamy to szczęście, że funkcjonuje także jeden sklep stacjonarny. To Elsior Fencing, znajdujący się przy ulicy Halickiej 10/2.

Znani nam dystrybutorzy wyposażenia szpadowego to:
Unic Fencing – https://www.unicfencing.com/ 
Elsior – https://www.elsior.com/
Allstar – https://www.allstarpolska.pl/strona-glowna.html
PBT – https://pbtpolska.pl/
Leon Paul – https://www.leonpaulpoland.com/
Nicol – https://nicolsport.pl/
Decathlon – https://www.decathlon.pl/sport/c0-sporty/c1-szermierka/_/N-1n7ff0s
Szermierka24 – https://www.szermierka24.pl/

Czy należy posiadać zaświadczenie lekarskie?

Każdy niepełnoletni uczestnik zajęć szermierczych musi posiadać aktualne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu. Dokument taki może wydać lekarz podstawowej opieki medycznej lub lekarz medycyny sportowej.
Trener ma prawo nie zgodzić się na uczestnictwo w zajęciach zawodnika, w przypadku gdy ten nie posiada zaświadczenia lekarskiego, bądź gdy skończyła się jego ważność.
Skan, zdjęcie lub kopię aktualnego zaświadczenia należy dostarczyć na adres mailowy kks@kks.krakow.pl lub do sekretariatu klubu.

Czy zapisy odbywają się tylko na początku semestru?

Nie, rekrutacja trwa cały rok. Dzięki zaangażowaniu kilku trenerów na każdym treningu, jesteśmy w stanie bez kłopotu wdrażać nowe osoby do każdej z grup w trakcie sezonu, bądź semestru.

Jak wyrobić licencję Polskiego Związku Szermierczego?

W przypadku chęci udziału w turniejach innych niż wewnątrzklubowe, niezbędne jest wyrobienie licencji Polskiego Związku Szermierczego. Powyższa uwaga nie dotyczy jedynie startów w turniejach weteranów i amatorów. W tym celu należy zarejestrować się poprzez stronę: https://pzszerm.pl/logowanie/
System wymaga udostępnienia skanu aktualnych badań lekarskich. Obecnie wystarczające jest zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu.
Koszt rocznej licencji zawodniczej to 60zł. Wpłat należy dokonywać zgodnie z instrukcją widoczną w komunikacie pod adresem https://pzszerm.pl/koszt-licencji-na-2023-rok/ tj. na konto PZSzerm o numerze 63 1440 1387 0000 0000 1311 9813 w tytule przelewu wpisując 'imię nazwisko licencja zawodnicza KKS Kraków’.

Czy klubowy dres można zabierać do prania?

Jak najbardziej tak. Sprzęt szermierczy prać można w pralce automatycznej w niskiej temperaturze (20-30 st.C) z niewielką ilością detergentów.
Rękawicę i maskę pierze się ręcznie. Wyjątkiem są tu maski z wnętrzem instalowanym za pomocą rzepów, które można wymontować na czas prania. Standardowe maski natomiast należy namoczyć w misce z ciepłą wodą z dodatkiem płynu do prania i intensywnie płukać. Zabrudzenia zewnętrzne usuwać można za pomocą miękkiej gąbki. Użycie szczotki lub innego szorstkiego narzędzia jest niewskazane ze względu na możliwość uszkodzenia materiału.